A lehető legmagasabb pontszámmal jutott tovább
Ki-kicsoda > Páty
2012-11-06

"Az éneknek hatalmas ereje van az emberi kapcsolatokban. Nem feltétlenül kell vidám nótákat énekelni ahhoz, hogy az emberek szívéhez találjon. Én csak egy közvetítő vagyok, a lényeget a dal maga mondja el." - nyilatkozta a Duna Tv-nek az énektudását a Szeret együttes, a Jánosi zenekar, a Szigony együttes és a Tatros zenekar tagjaként bemutató énekes.
A Fölszállott a páva elődöntőjében a magyar népzenei élet legkiemelkedőbb képviselőiből álló zsűri előtt mérethették meg magukat a seregszemlén résztvevők:
- Sebestyén Márta, Kossuth-díjas népdalénekes
- Tímár Böske, a Csillagszemű Táncegyüttes művészeti vezetője
- Zsuráfszky Zoltán táncművész, koreográfus, a Honvéd Együttes Budapest táncegyüttesének művészeti igazgatója, a Magyar Köztársaság Kiváló Művésze.
- Agócs Gergely, felvidéki népzenész, népzenekutató, a Hagyományok Házában a Népművészeti Műhely vezetője
- dr. Diószegi László koreográfus, történész, a Teleki László Alapítvány igazgatója.
A zsűri elnöke pedig Sebő Ferenc, Kossuth-díjas népzenész, népzenekutató, építészmérnök, a Hagyományok Háza szakmai vezetője, a Sebő-együttes vezetője, a magyar táncház-mozgalom elindítója.
Sebestyén Márta a hihetetlen hangot, a gyönyörű technikát emelte ki. Agócs Gergely szerint ott rezonáltak a televízió stúdiójában a gyimesi hegyek, Tintér Gabi odavarázsolta a gyimesi hangulatot. Zsuráfszky Zoltán őserőről és sámánasszonyról beszélt, tiszta forrást emlegetett, mintha a föld mélyéről jönne a hangja. Sebő Ferenc a különleges dalválasztást emelte ki: a négy hangból álló ún. tetraton ősi dallamot nagyon ritkán hallhatjuk énekelni. A 97 éves Sinka Péterné Karácsony Teréztől gyűjtött gyimesi dal a népművészet csodája: hogyan lehet négy hangból ilyen különleges, szenvedélyes dallamot kihozni.
A pontozásnál mind a hat zsűritag a maximális 10 ponttal értékelte Tintér Gabriella bemutatkozását, így a pátyi énekes az elérhető legmagasabb pontszámmal léphetett tovább a középdöntőbe.
Tintér Gabriella úgy nyilatkozott: Fontosnak tartom, hogy személyes kapcsolatot alakítsak ki az adott tájegység mestereivel. Ezért mind a mai napig, mikor lehetőségem nyílik rá, gyűjtő utakon veszek részt - néha egyedül, de többnyire zenész kollegákkal, barátokkal. Szerencsés vagyok, hogy a mestereimmel bálokban már együtt muzsikálhattam. Így tanulja meg az ember azt, hogyan kell viselkedni egy adott helyzetben, hogy kell muzsikálni, a táncost és a népet kiszolgálni. Ez egy nagyon szép feladat.
Kevesen tudják, hogy Kodály Zoltán az északkelet-dunántúli falvakban, egyebek között az egykori biai járásban Páty, Tinnye, Tök gazdaságaiban is gyűjtött 1921 és 1923 között. A népdalokat a Szeret-zenekar feldolgozta és a Biatorbágyi Népdalkör közreműködésével egy CD-t jelentettek meg Szerezz jó barátokat címmel, melyet éppen egy éve mutattak be a biatorbágyi faluházban. Az összeállítás egy részében Tintér Gabriella énekel, aki túl van első szólólemezén is.
Koós Hutás Katalin
A Szeret együttes
Kapcsolódó cikkünk: Szerezz jóbarátokat - 2011-10-10
Tintér Gabriella bemutatkozása a Fölszállott a páva honlapján